Scenariusz lekcji matematyki dla klasy V

 

Temat:  Zadania tekstowe.

 

Cele:

- rozwiązywanie zadań tekstowych o treści praktycznej

- Utrwalenie wiadomości o ułamkach dziesiętnych

- Kształcenie umiejętności wykorzystania matematyki w życiu codziennym

- Uświadomienie uczniom potrzeby uczenia się matematyki

 

Po lekcji:

- Uczeń zna i rozumie potrzebę uczenia się matematyki

- Czyta zadania tekstowe ze zrozumieniem, analizuje je, odpowiada na pytania

- Potrafi pracować w grupie

- Odpowiedzialnie realizuje podjęte działania

 

Czas trwania zajęć: 45 min

Metody: pogadanka, ćwiczenia

Formy pracy: grupowa

Pomoce dydaktyczne:

- zasady pracy w grupach z podziałem na funkcje (dla każdej grupy)

- zestawy zdań

 

Przed rozpoczęciem lekcji należy:

-przygotować miejsca pracy dla grup

- podzielić klasę na grupy czteroosobowe

 

I część wstępna

  1. Wprowadzenie do tematu.
  2. Uświadomienie uczniom celu lekcji.
  3. Podanie i zapis tematu.
  4. Uczniowie w grupach przydzielają sobie funkcję (kontroler, koordynator, sekretarz, mówca).

 

II Część właściwa lekcji.

  1. Koordynator z każdej grupy losuje zadanie do wykonania dla swojej grupy.
  2. Rozwiązywanie zestawów zadań.

Koordynator przydziela zadania do wykonania w grupie (czytanie treści, rozwiązywanie, notowanie, prezentacja). Uczniowie pracują wspólnie nad rozwiązaniem problemów.

 

III. Podsumowanie lekcji.

  1. Uczniowie prezentują swoje zadania i ich rozwiązania na forum klasy.
  2. Uczniowie dokonują samooceny pracy na lekcji.
  3. Burza mózgów- dlaczego warto uczyć się matematyki.

 

 

 

Zestawy zadań:

 

Zestaw 1

Mamy ten sam napój w butelkach o różnych pojemnościach:

5 l - kosztuje 3,85 zł,

3 l - 2,70 zł,

1,5 l - 2,40 zł,

  1. a) Ile kosztuje litr napoju w każdej z tych butelek?
  2. b) Kasia chce kupić 6 litrów napoju. Jakie butelki i ile ich musi kupić, aby zapłacić jak najmniej?

 

Zestaw 2

Pani Ania kupiła w hurtowni pięć zestawów jogurtów za łączną kwotę 44,40 zł. W każdym zestawie było po 12 jogurtów.

Pani Ania sprzedała je w swoim  sklepie po 0,90 zł za sztukę. Jaki zysk miała ze sprzedaży tych jogurtów?

 

Zestaw 3

Rodzina państwa Nowaków poszła na targ i kupiła:

1 worek (50 kg) ziemniaków za 15 zł,

1 skrzynkę (15 kg) jabłek za 13, 50 zł.

 

Ile zaoszczędzili Kowalscy na tych zakupach, jeżeli ceny w sklepie przedstawiają się następująco:

ziemniaki 1 kg - 0,45 zł,

jabłka 1 kg -  1,20 zł.

 

Zestaw 4

Dziesięciu piątoklasistów wybrało się na wycieczkę. Na drogę kupili:

 -1,5 kg cukierków w cenie 18zł. za kilogram

-batony dla każdego w cenie 2,4 zł za sztukę

-napoje za kwotę 19 zł.

 Po ile złotych się złożyli na zakupy?